Alkali Diyeti Dukan diyeti Karatay diyeti Kış Diyeti Şok Diyet York testi Göbek Eritme Yöntemleri
MENÜ için tıklayınız...

Zayıflamanın, kilo vermenin her türlü yöntemleri...

ZAYIFLAMANIN
YÖNTEMLERİAquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama


Zayıflama, fizik tedavi, rehabilitasyon alanlarında kullanılan cihazlar son yıllarda çok büyük bir artış göstermiştir. Gerek çeşitli rahatsızlıkların giderilmesinde uygulanan teknikler gerekse zayıflama sektörü insan sağlığını olumlu yönde etkilemek adına birbiriyle paralel olarak gelişmektedir.

Sağlık problemlerine yol açan fazla kilolar vücudun dengesini de bozduğu için eklem, kemik rahatsızlıklarına da davetiye çıkarmaktadır. Dolayısıyla vücudun deforme olan bölgelerinin tedavisi ve aynı zamanda kişiyi zayıflatması açısından ortak amaçlı programlar fazla kilolu kişiler tarafından çok fazla rağbet görmektedir.

Bu programlara bir örnek de son günlerde adından sıkça söz ettiren aqua bike, aqua cycle ya da spa bike gibi farklı isimle tanımlanan aletlerdir. Türkçe karşılığı su bisikleti olan aqua biking sporu özellikle fizik tedaviye ihtiyaç duyan hastalar ve bayanlar tarafından çok kullanılmaktadır.

Teknolojinin ve insan gereksinimlerinin artışıyla birlikte yeni spor dalları da ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda çok trend olan aqua biking sporu hem insanı zayıflatması, hem de yapılırken zevk alınması nedeniyle çok önerilmektedir.

Ayrıca aqua cycling spor dallarından yüzme ve bisikletin sinerjisinden harmanlanan bir karışım sporudur. Hem yüzme hem bisiklet sporu sevenler içinse eşsiz bir spordur.

Aqua biking sporunu verimli kılan en önemli şey iki sporun aynı anda birbirini destekleyerek tek başına yapıldığından daha fazla verim vermesidir. Yani tek başına bisiklet yapıldığında belli bir kalori yakılıyorsa bu suyun altında yapıldığında daha fazla kalori yakmayı sağlamaktadır.

Bu da daha fazla zayıflamayı beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla son yılların yeni trendi olan aqua biking sporu zayıflamaya yönelik çok olumlu bir gelişmedir. Aynı zamanda aqua biking ile spora harcanan zamandan da büyük bir kazanç elde edilmektedir.

Aqua biking ile harcanan kalori bir diğer spor ile harcanmak istenildiğinde spora daha fazla vakit ayırmak zorunda kalınmaktadır. Halbuki sadece aqua biking yaparak çok daha az zamanda çok daha fazla kalori harcanmaktadır.

Bu da şişmanlık hastalığından müzdarip olan fazla kilolu kişiler için çok umut verici önemli bir nedendir. Aqua biking sporunu yapmak için çok çeşitli nedenler vardır. Örneğin aqua cycling zayıflamak isteyen ve yeni bir arayışta olanlar için çok verimli bir kalori yakıcıdır.

Ayrıca suyun dinlendirici etkisi ve suyun içinde olmanın verdiği konfor içinde spor yapma keyfi bir başkaca önemli noktadır. Bunların yanı sıra yüzme ve bisikleti aynı anda yaparak yani bisiklet sporunu suyun içinde daha fazla güç sarfederek yapmak kişiyi daha hızlı bir şekilde zayıflatır, daha hızlı form tutmayı sağlar.

Aqua biking bir başka deyişle spa bike sporunda hareketler suyun içinde yapıldığından özellikle sırta, bele, bacaklara ve dizlere binen yük suyun kaldırma kuvveti etkisiyle azalmaktadır. Dolayısıyla sporun vücuda verdiği yük ve bundan dolayı meydana gelen spor yaralanma, zedelenme ve deformasyon olayları çok daha aza indirgenmektedir.

Hatta aqua biking sporu eklem rahatsızlığı, bel-diz deformasyonu olanlar için bir tedavi niteliğindedir. Sporun suda yapılmasının insana getirdiği bir diğer avantaj ise spor esnasında kendini zorlamanın verdiği stres etkisinin su ile en aza indirgendiği ve aksine suyun hareket esnasında vücuda masaj yapmasıdır.

Suda pedal çevirerek yapılan ve piyasada aqua spinning, aqua bike, aqua cycling gibi çeşitli isimlerle tanımlanan bu yeni trend su sporu fitness salonlarında, güzellik merkezlerinde, otellerde, spalarda, rehabilitasyon merkezlerinde, iş merkezlerinde, çok konutlu sitelerde çok fazla kullanılmaya başlandı.

Hatta günümüzde tek kişilik özel kabinli yapısıyla evlerde bile kullanılmaya müsait bir spor haline gelmiştir. Bu ev tipi aqua bike sporunu yapmak isteyenler istendiği taktirde iki kişilik yan yana kabinli aqua bike tiplerine de sahip olabilirler.

Su sporlarının en yeni çeşidi olan aqua spinning aleti sudan etkilenmemesi için denizcilik sektöründe kullanılan özel paslanmaz çelikten üretilmiştir. Kişiye özel ayarlanabilir kol ve bacak boyu sayesinde herkesin rahatça kullanabileceği şekilde dizayn edilmiş olup suyun bel ya da göğüs hizasında kişiye en rahat pozisyonda olmasına olanak sağlar.

Bisikletteki gibi farklı zorluk seviyeleri bulunmaktadır. Sahip olunan kondüsyona göre bu zorluk seviyelerinden biri seçilip rahatlıkla yorulmadan, terlemeden istenildiği kadar yapılabilir. Bisiklet ve yüzme sporunun harmanlandığı aqua bike sporunda vücudun çeşitli kas grupları çalıştırılmaktadır. Üstünde çok gelişmiş bir elektronik panel sistemi bulunmaktadır.

Buradan istenilen program, zorluk seviyesi, süre rahatlıkla kontrol edilebilir. Hali hazırda kullanılan havuzların yanı sıra özel tek kişilik ya da iki kişilik kabinli aqua bike aletlerinin bulunduğu su otomatik olarak her seanstan önce değiştirilip, yine otomatik olarak ayarları yapılarak gayet hijyenik bir havuz ortamı hazırlanmaktadır. Tek kişilik özel aqua bike aletleri toplam 300 litre su ile doldurulabilmektedir. Aqua spinning sporu grup halinde yapılabildiği gibi tek başına da yapılabilmektedir.

Grup halinde yapılan bu su sporu müzik eşliğinde, tv eşiliğinde ya da eğitmenin komutları eşliğinde sürdürülmektedir. Sıcak yaz aylarında yapılabilecek en ideal sporlardan birisi olan aqua biking Türkiye’de henüz çok yeni bir spor adayıdır. Kişiye özgü olan çeşidi istenildiği kadar yapılabildiği gibi grup halinde yapılan seanslar 35-45 dakika arasında sürmektedir.

Seans öncesi ve sonrası suyun içinde çeşitli esneme, gevşeme hareketleri ile kombine edildiğinde sonuçları mükemmel olmaktadır. Diğer sıkıcı durağan sporların aksine aqua spinning grup içinde yapıldığında çok eğlenceli bir spordur. Eğlenmenin yanı sıra özellikle bel, karın, yan can simitleri, kalça, basen, iç bacak, dış bacak gibi bölgelerde sıkılaşma, zayıflama ve selülit azalması görülmektedir.

Aqua cycling sporu hamilelikte alınan fazla kiloları doğum sonrasında vermek isteyenler, çeşitli eklem ve kemik rahatsızlıklarından dolayı spor yapamayanlar, obezite ile mücadele edenler, selülit şikayeti olanlar, metabolizma probleminden dolayı aşırı kilo alan hastalar, duruş bozukluğu, kondüsyon eksikliği şikayeti olanlar, terletmeyen ve yormayan spor dalı arayışında olanlar, suda olmayı çok sevenler ve hatta psikolojik rahatsızlığı olanların çok fazla ilgi duyduğu yeni bir spordur.

Aqua bike aleti bazı özel yerlerde istendiği zaman tuzlu, mineralli, killi ya da termal sularda da kullanılabilmektedir. Spor yapılması esnasında suyun içinde ayaklar pedallara takılı olduğu için suda kullanılan uygun bir ayakkabı giyilmektedir.

Aqua cycling sporu orta zorluk seviyesinde 30 dakikalık bir seans sonrasında kişiye 500-600 kalori yaktırmaktadır.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aqua cycling sporu orta zorluk seviyesinde 30 dakikalık bir seans sonrasında kişiye 500-600 kalori yaktırmaktadır...
Okumak için tıklayınız...

Matwork Pilates ile Zayıflama

Kondüsyon Bisikleti ile Zayıflama

koşu bandı sizi ne kadar zayıflatır?

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Şok Diyet

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Zayıflamaya çalışırken bilinçaltımızda sürekli bir kaçış, bahane, mazeret, başka şeyleri suçlama yönünde eğilimlerimiz vardır. Halbuki kilo almamıza neden olan bütün o hataları, yanlışları biz kendimiz yaparız. Ama hiç kimse yaptığı yanlışın farkında değildir...
Okumak için tıklayınız...

Koşu Bandı ile Zayıflama

Koşu bandında daha çok kalori harcamak için koşu bandına eğim vermek de çok önemlidir. Ancak eğim verirken ve koşu bandı kullanırken nabzınızın sizi yoracak seviyelere çıkmamasına dikkat edilmelidir...
Okumak için tıklayınız...

Zayıflama Kemeri

Hareketsizlik denen günümüzün en büyük düşmanı bizi içten içe yaşlandırıyor, şişmanlatıyor, asosyalleştiriyor dolayısıyla bizi mutsuz ediyor. Hareketsizliğimizin, durağan tempomuzun bugün için en büyük nedeni...
Okumak için tıklayınız...

Aletli Plates Çeşitleri

Pilatesin günümüzde neden bu kadar meşhur, tercih edilen, moda, yeni bir akım olduğunu düşünecek olursak sporu yapan kişilerdeki olumlu etkileri olduğunu anlarız. Her ne kadar pilatesin ülkemizdeki yeri...
Okumak için tıklayınız...

Ultrashape ile Zayıflama

Ultrashape v3 cihazının en önemli avantajı yağ hücrelerini taşıyan yağ hücresi zarlarıyla birlikte geri dönüşümsüz bir şekilde atılmasıdır. Bu demektir ki kırılan yağ zarları vücuttan atıldığında...
Okumak için tıklayınız...