Alkali Diyeti Dukan diyeti Karatay diyeti Kış Diyeti Şok Diyet York testi Göbek Eritme Yöntemleri
MENÜ için tıklayınız...

Zayıflamanın, kilo vermenin her türlü yöntemleri...

ZAYIFLAMANIN
YÖNTEMLERİKondüsyon Bisikleti ile Zayıflama


Kilo problemi olup sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler ilk önce soluğu spor salonlarında almaktadır. İlk birkaç gün ya da ilk birkaç hafta istikrarlı bir şekilde spor salonlarında spor yapmaya giden kişiler maalesef bu istikrarını kaybetmektedir. Herkesin bu konuda çeşitli sebepleri vardır. İş yoğunluğu, diğer sorumluluklar, harekete engel teşkil eden rahatsızlıklar, vakit darlığı ve birçok sebeplerden dolayı spora süre ayrılamamaktadır.

Dolayısıyla spora gitmeye üşenen, vakit darlığı çeken, daha konforlu bir şekilde spor yapmayı tercih eden kişiler spor salonlarını evlerine taşımaktadırlar. Bugün spora çok eğilimli olan kişiler, evinin konforunda spor yapmak isteyen ya da özel olarak çalışmak istediği alet olan kişiler spor salonlarında olan bazı aletleri evine almaktadır. Günümüzde bu spor aletlerine ulaşmak artık çok kolaydır.

Spor salonlarında ve artık evlerimizde bulunan ve çok kalori yaktıran kondisyon bisikletleri 3 çeşittir. Yatay kondisyon bisikleti, dikey kondisyon bisikleti ve eliptik bisikletlerdir. Aslında hepsi aynı amaca hizmet eder fakat birbirlerinden farkı harcattığı kalori miktarı, özellikleri, kullanılış biçimi gibi faktörlere etki etmesidir. Dikey kondisyon bisikleti arkasında sırt ve bel desteği bulunmayan, normalde dışarıda kullandığımız bisikletlere benzeyen bir kondisyon bisikletidir. Spor salonlarında sıkça kullanılan dikey kondisyon bisikleti de kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Kayışlı ve manyetik dikey kondisyon bisikletleri arasında en çok tercih edileni manyetik olanıdır. Çünkü kayışlı tipinde kayışın zamanla eskimesi ve yıpranması meselesi vardır. Bunun yanı sıra kayışlı kondisyon bisikleti diğerine göre çok gürültülüdür. Dolayısıyla evde kullanılacak olan kondisyon bisikleti manyetik olursa gürültü açısından daha iyi olur. Dikey kondisyon bisikletlerinde oturularak egzersiz yapılmaktadır.

Yatay kondisyon bisikleti arkasında bel ve sırt desteği olan ve yine oturularak egzersizlerin yapıldığı bisiklet tipidir. Yatay kondisyon bisikleti genelde bisiklet kondisyonu olmayan, bisiklete yeni başlayan, eklem rahatsızlıkları olan kişilere önerilmektedir. Çünkü bu bisikletlerde arkaya yaslanarak konforlu bir şekilde spor yapma imkanı bulunmaktadır. Fakat dikey kondisyon bisikletine göre daha az kalori harcanır.

Kondisyon bisikletlerinin en çok tercih edilen tipi eliptik bisikletlerdir. Çünkü bu bisikletlerde bisiklet egzersizi ayakta, oturmadan ve dolayısıyla daha fazla kalori yakılarak yapılmaktadır. Eliptik bisikletlerin diğer avantajı ise ileri-geri oynayan kolları sayesinde kol, omuz, sırt başta olmak üzere vücutta bulunan daha çok kas grubunun çalıştırılmasıdır. Eliptik bisikletlerde bisiklet sürme hareketinin yanında yürüme egzersizi de yapılmaktadır. Yürüme temposunu kendi isteğiniz doğrultusunda ayarlamanız da mümkündür. Eliptik bisikletler herhangi bir elektrik enerjisine ihtiyaç duymadan kendi vücut gücünüzle çalıştırabileceğiniz bir spor aletidir. Bu özellik sayesinde eliptik bisiklet birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Hatta eklem rahatsızlığı bulunan kişilere doktorları eliptik bisiklet egzersizini önermektedir. Eliptik bisikletleri de sahip olduğu özelliklere göre çok çeşitlilik göstermektedir. Yalnız eliptik bisiklet alırken daha çok kalori harcamak isteyenlerin selesiz eliptik bisikletlerini tercih etmesi önerilir. Bunun yanında seleli olanı tercih edilecekse yüksekliği ayarlanabilir olan eliptik bisikleti daha fazla önerilmektedir.

Eliptik bisikletlerinin; nabız ölçümü, harcanan kalori ölçümü, program sayısı, seleli-selesiz olması, kurulum şekli, koyacağınız odaya göre boyutu, sabit ve hareketli kollarının olması, malzeme kalitesi gibi birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerin doğrultusunda eliptik bisikletlerinin fiyatı 250 tl ile 3000 tl arasında değişmektedir. Değişen fiyat aralığındaki eliptik bisikletlerin seçiminde çok ucuz modellere yönelmek bazen olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Eklem sağlığınızı da düşünerek ortalama bir model almak amaçladığınız şeyi size mutlaka verecektir.

Kondisyon bisikletleri koşu bandından sonra en çok tercih edilen spor aletidir. Herhangi bir enerjiye gerek duymadan çalışmasından dolayı kullanımı kolaydır. Kondisyon bisikletinde ayarlanabilir zorluk derecesi sayesinde istediğiniz seviyede egzersiz yapabilirsiniz. Özellikle eliptik bisikletlerde koşma, yürüme, tırmanma, kayak yapma ve bisiklet egzersizlerinin hepsi bir karma şeklindedir. Dolayısıyla bunlardan herhangi biri ya da birkaçını yapmayı seviyorsanız eliptik bisikletler tam da size göredir. Eliptik bisiklet egzersizleri esnasında sıkılmamak için koşu bandında olduğu gibi müzik dinleyebilir ve ya tv izleyebilirsiniz.

Kondisyon bisikletlerinde bacakların yanı sıra aynı zamanda kollar da çalışacağı için bacak ve kollar koordinasyon içinde birbirlerini zorlayacaktır. Bu da tüm vücudun çalışması anlamına gelmektedir. Kondisyon bisikletlerinde hafif eğim kullanmak da vücudu biraz daha fazla zorlayacağı için daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olacaktır. Eliptik bisiklette günlük hayatta kullandığımız bisikletten farklı olarak geriye doğru çevrilme imkanı da olduğundan bisikleti geri çevirerek farklı bacak kas gruplarımızın çalışması sağlanmış olur.

Zayıflamak isteyen fakat spor salonlarında vakit kaybetmek, sıra beklemek istemeyen, ev konforunda istediği zaman istediği kadar spor yapmak isteyenler için kondisyon bisikletlerini evine almaları şiddetle tavsiye edilir. Çünkü tam ev tipi bir spor aleti olan kondisyon bisikleri zayıflama amacına uygun olarak yeterli derecede kalori harcatmaktadır. Örneğin eliptik bisiklette bir saatte orta hızda yapılan egzersiz sonunda 300-400 kalori harcanmaktadır.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aqua cycling sporu orta zorluk seviyesinde 30 dakikalık bir seans sonrasında kişiye 500-600 kalori yaktırmaktadır...
Okumak için tıklayınız...

Matwork Pilates ile Zayıflama

Kondüsyon Bisikleti ile Zayıflama

koşu bandı sizi ne kadar zayıflatır?

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Şok Diyet

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Zayıflamaya çalışırken bilinçaltımızda sürekli bir kaçış, bahane, mazeret, başka şeyleri suçlama yönünde eğilimlerimiz vardır. Halbuki kilo almamıza neden olan bütün o hataları, yanlışları biz kendimiz yaparız. Ama hiç kimse yaptığı yanlışın farkında değildir...
Okumak için tıklayınız...

Koşu Bandı ile Zayıflama

Koşu bandında daha çok kalori harcamak için koşu bandına eğim vermek de çok önemlidir. Ancak eğim verirken ve koşu bandı kullanırken nabzınızın sizi yoracak seviyelere çıkmamasına dikkat edilmelidir...
Okumak için tıklayınız...

Zayıflama Kemeri

Hareketsizlik denen günümüzün en büyük düşmanı bizi içten içe yaşlandırıyor, şişmanlatıyor, asosyalleştiriyor dolayısıyla bizi mutsuz ediyor. Hareketsizliğimizin, durağan tempomuzun bugün için en büyük nedeni...
Okumak için tıklayınız...

Aletli Plates Çeşitleri

Pilatesin günümüzde neden bu kadar meşhur, tercih edilen, moda, yeni bir akım olduğunu düşünecek olursak sporu yapan kişilerdeki olumlu etkileri olduğunu anlarız. Her ne kadar pilatesin ülkemizdeki yeri...
Okumak için tıklayınız...

Ultrashape ile Zayıflama

Ultrashape v3 cihazının en önemli avantajı yağ hücrelerini taşıyan yağ hücresi zarlarıyla birlikte geri dönüşümsüz bir şekilde atılmasıdır. Bu demektir ki kırılan yağ zarları vücuttan atıldığında...
Okumak için tıklayınız...