Alkali Diyeti Dukan diyeti Karatay diyeti Kış Diyeti Şok Diyet York testi Göbek Eritme Yöntemleri
MENÜ için tıklayınız...

Zayıflamanın, kilo vermenin her türlü yöntemleri...

ZAYIFLAMANIN
YÖNTEMLERİKoşu Bandı ile Zayıflama


Kilo vermek arzusu içinde olan, sahip olduğu fazla kilolardan dolayı rahatsızlık duyan, fazla kilolarının farkında olan, aşırı kilo yüzünden sağlık problemleri olan, daha fit ve enerjik olmayı isteyen herkesin kilo vermek için denediği birçok yöntem bulunmaktadır.

Bu zayıflama yöntemlerinin çok çeşitli olması zayıflama konusunda sağlanan başarılar ile doğru orantılı değildir maalesef. Kilo verme konusunda herkesin hemfikir olduğu iki şeyden birisi dengeli beslenme, diğeri ise spordur. Günümüzde var olan çeşitli nedenlerden dolayı maalesef kimse dengeli beslenme kısmını başaramamaktadır. Bunun yanı sıra spor yapan insan sayısı da çok iç açıcı değildir. Bunun doğal sonucu olarak hepimiz düzenli olarak kilo almaktayız. Hele ki her yıl daha da yaşlandığımız, hücrelerimizin yaşlandığı, metabolizmamızın yavaşladığı, daha az yağ yaktığımız düşünülürse kilo problemimiz giderek artan seviyelerde devam edecektir.

Eğer sağlıklı yaşamak, sağlıklı yaşlanmak, fit görünmek, dinamik hissetmek, daha kaliteli yaşamak istiyorsak mutlaka sporu hayatımıza adapte etmemiz gereklidir. Spor ya da herhangi bir egzersiz yapmak için hiçbir bahaneye ihtiyacımız yok. Zaten sporun, hareketli yaşamın bize getireceği olumlu etkileri gördükçe içimizden daha çok spor yapmak gelecektir. Zira dengeli beslenmek, az yemek kilo vermek adına yeterli olmamaktadır.

Kilo vermek için spor salonlarında ya da evde kullandığımız spor aletleri sayısı çok fazladır. Her geçen yıl daha da yenilenen değişik spor aletleri günümüzde evimize kadar gelmiştir. Spor aletleri arasında en çok tercih edilen spor aleti koşu bandıdır. Koşu bandı kişinin üzerinde yürümesine ya da koşmasına olanak sağlayan hareketli bir platformdan oluşur.

Koşu bandının özellikleri her marka için değişmektedir. Kimisi eğim verebilen, kimisinin müzik dinleme, televizyon izleme olanakları olan, kimisi ise yürümeyi kolaylaştıran özel banda sahiptir. Boyutları da her türlü isteğe bağlı olarak değişen koşu bantları kişiyi istediği sabit bir hızda yürütmekte ya da koşturmaktadır. Koşu bantlarında hareket halindeyken kişide meydana gelebilecek ani bir düşme durumlarına karşı özel bir düğmesi bulunmaktadır. Koşu bandı alırken bu özelliğe çok dikkat edilmelidir. Koşu bandında spor yapmaya başladığınızda eğer kondüsyonunuz yoksa düşük tempoda bir yürüyüş tavsiye edilmektedir.

Her geçen gün koşu bandındaki hızınızı ve süreyi arttırmak spordan daha fazla etki almanızı sağlar. Bazı kişiler koşu bandında spor yapmadan önce bacaklarını, kalçasını, basenini, göbeğini, kollarını streç film ile sararak daha çok terlemeyi denemektedir. Bu etkiyi aynı zamanda koşu bandından sonra saunaya girmekle arttırabilirsiniz. Terleme ile kaybedilen vücut ağırlığı sadece vücuttaki su oranının azalmasıdır. Fakat terlemeyi sadece bir zayıflama olarak görmemeliyiz.

Terlemek aynı zamanda vücutta biriken toksinlerin dışarı atılması açısından çok faydalıdır ve terleme ile aynı zamanda ciltten bir miktar yağ dokusu da dışarıya atılır. Koşu bandı; kondüsyon arttırmak, terlemek, özellikle bacaklar olmak üzere göbek, karın, yan bel çevresi, kol, omuz, sırt, bel kaslarının da çalıştırılması zayıflamak ve vücudun daha sağlam olması açısından eşsiz bir spor aletidir.

Koşu bandında kaç kalori yaktığını merak edenler için şöyle bir örnek verilebilir. Eğim olmadan 6.2 km/saat hızında ya da 6 km mesafede koşu bandında yapılan yürüyüş 460 kalori harcatır. Bu harcanan kalori koşu bandına %10'luk bir eğim verildiğinde 642 kaloriye yükselir. Koşu bandında kaç kalori yakıldığı koşu bandının ön panelinde bulunan ekranda gösterilmektedir. Ayrıca gün boyunca yakılan kaloriyi bilmenin bir diğer yolu da kola takılan kalori sayaçlarıdır.

Koşu bandı doğru ve etkili bir şekilde kullanıldığında çok güzel bir kilo verme aracıdır. Koşu bandında yavaş tempoda başlayan yürüyüşler yerini giderek koşuya bıraktığında harcanan kaloriler de çoğalacaktır. Orta tempoda koşu bandı ortalama 150-250 arası kalori harcatır. Orta tempoda yapılan koşu ise ortalama 600-1000 kalori harcatır. Koşu bandında harcanan kaloriyi arttırmak için koşu arasına mekik ya da kardiyo egzersizlerinin dahil edilmesi tavsiye edilir. Koşu bandında daha çok kalori harcamak için koşu bandına eğim vermek de çok önemlidir.

Ancak eğim verirken ve koşu bandı kullanırken nabzınızın sizi yoracak seviyelere çıkmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü ailesinde kardiyolojik rahatsızlığı olanlar, yaşı ileri olanlar, fazla kilolular gibi fazla eforlu koşu bandının kişide yaratacağı olumsuz etkiler göz önüne alınmalıdır. Koşu bandına verilen az bir eğimin bile koşuda harcanan kaloriye olan etkisi çok fazla olmaktadır. Koşu bandında geçirilen sürenin sıkıcı olmaması, daha keyifli geçmesi için yürüyüş ya da koşu esnasında müzik dinlemek, tablet-tv izlemek önerilmektedir. Koşu bandında ellerini ve kollarını kullanmak istemeyenler için sağ ve sol kenarlarda bulunan tutamaçlardan destek alınabilir.

Ama koşunun ya da yürüyüşün daha etkili olması, kol kaslarının da çalışması için yürüyüşe ya da koşuya dahil edilmesi yine tercih edilen bir harekettir. Koşu bandında baştan sona sabit bir tempoda devam etmek yerine zaman zaman değişen tempolar da egzersizi etkili hale getirebilir. Koşu bandında koşmadan önce alınan yağ yakıcı besin takviyeleri sayesinde harcanan kalori miktarı yükseltilebilir. Bu besin takviyeleri kişiye daha fazla enerji sağlamanın yanı sıra egzersiz esnasında daha az yorulmasına yardımcı olmaktadır. Böylece daha uzun süren koşular yapılabilmektedir.

Koşu bantı bakımı

Koşu bandı kullanımı açısından koşu bandında yer alan bantların altı aletle birlikte verilen özel yağ ile yağlanmalıdır. Bu yağlama bantların daha uzun süre kullanılması açısından önemlidir. 6 ayda bir koşu bandının bantları yağlanmalıdır. Bunun dışında koşu bandının bakımı için yapılabilecek şeylerden birisi de koşunun bir saati geçmeyecek şekilde yapılmasıdır. Bir saatlik bir koşunun ardından koşu bandı en az yarım saat dinlendirilirse koşu bandı motorunun da zarar görmesi engellenir. Temel olarak bunlara dikkat edildiğinde koşu bandının ömrü çok uzun olmaktadır.

Koşu bantı fiyatları

Koşu bantlarının fiyatları günümüzde artık kolay alınabilir seviyededir. Ev tipi bir koşu bandı bugün 600 tl'den başlamaktadır. Koşu bandının teknolojisine, markasına, özelliklerine göre bu fiyat artmaktadır. Koşu bandı almanın tek dezavantajı eğer kargoyla gelmeyecekse taşıma zorluğudur çünkü koşu bandını oluşturan bütün parçalar çok ağırdır.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aqua cycling sporu orta zorluk seviyesinde 30 dakikalık bir seans sonrasında kişiye 500-600 kalori yaktırmaktadır...
Okumak için tıklayınız...

Matwork Pilates ile Zayıflama

Kondüsyon Bisikleti ile Zayıflama

koşu bandı sizi ne kadar zayıflatır?

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Şok Diyet

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Zayıflamaya çalışırken bilinçaltımızda sürekli bir kaçış, bahane, mazeret, başka şeyleri suçlama yönünde eğilimlerimiz vardır. Halbuki kilo almamıza neden olan bütün o hataları, yanlışları biz kendimiz yaparız. Ama hiç kimse yaptığı yanlışın farkında değildir...
Okumak için tıklayınız...

Koşu Bandı ile Zayıflama

Koşu bandında daha çok kalori harcamak için koşu bandına eğim vermek de çok önemlidir. Ancak eğim verirken ve koşu bandı kullanırken nabzınızın sizi yoracak seviyelere çıkmamasına dikkat edilmelidir...
Okumak için tıklayınız...

Zayıflama Kemeri

Hareketsizlik denen günümüzün en büyük düşmanı bizi içten içe yaşlandırıyor, şişmanlatıyor, asosyalleştiriyor dolayısıyla bizi mutsuz ediyor. Hareketsizliğimizin, durağan tempomuzun bugün için en büyük nedeni...
Okumak için tıklayınız...

Aletli Plates Çeşitleri

Pilatesin günümüzde neden bu kadar meşhur, tercih edilen, moda, yeni bir akım olduğunu düşünecek olursak sporu yapan kişilerdeki olumlu etkileri olduğunu anlarız. Her ne kadar pilatesin ülkemizdeki yeri...
Okumak için tıklayınız...

Ultrashape ile Zayıflama

Ultrashape v3 cihazının en önemli avantajı yağ hücrelerini taşıyan yağ hücresi zarlarıyla birlikte geri dönüşümsüz bir şekilde atılmasıdır. Bu demektir ki kırılan yağ zarları vücuttan atıldığında...
Okumak için tıklayınız...