Alkali Diyeti Dukan diyeti Karatay diyeti Kış Diyeti Şok Diyet York testi Göbek Eritme Yöntemleri
MENÜ için tıklayınız...

Zayıflamanın, kilo vermenin her türlü yöntemleri...

ZAYIFLAMANIN
YÖNTEMLERİMatwork Pilates ile Zayıflama


Matwork pilates tıpkı Ebru Şallı’dan öğrendiğimiz şekliyle minder üzerinde, bir alet olmadan, kendine özgü ekipmanları ile yapılan pilatesin daha basit şeklidir. Matwork pilates aletli pilatesin minderde yapılan şeklidir. Matwork pilatesi aletli pilatesten ayıran en önemli özellik alet kullanılmadan, sadece ufak tefek gereçlerden destek alınarak yapılan bir pilates türüdür.

Matwork pilates genelde pilates grupları halinde grubun karşısında bir eğitmen eşliğinde yapılır. Matwork pilateste kullanılan ekipmanlar; pilates minderi, büyük ve küçük egzersiz topları (swiss balls), pilates çemberi, lastik bantlar (stretch band), ufak ağırlık topları ve ufak rulolardır (foam roller). Bu pilates türü tüm bu ufak ekipmanlar kullanılarak aletli pilatesteki yayların oluşturduğu ağırlığı hissetmeye çalışarak yapılmaktadır.

Matwork pilateste de kesinlikle uzman bir eğitmen eşliğinde egzersizler doğru bir şekilde yapılmalıdır. Kullanılan bu ekipmanlar tek tek ya da birbiriyle farklı kombinasyonlarda uygulanmaktadır. Bu ekipmanlardaki lastik bantlar aletteki yaylardaki gibi esnemeye yardımcı olmaktadır. Büyük egzersiz topu da dengede durmaya çalışarak vücudun farklı bölgelerindeki kasları çalıştırmaya yöneliktir.

Matwork pilatesin haftada en az 2 gün yapılarak 20-30 ders sonrasında vücuttaki yarattığı değişimler göz kamaştırıcıdır. Pilatesin hangi türü olursa olsun ister matwork ister aletli pilates amaç egzersizi doğru ve verimli bir şekilde yapmak ve derslere olan istikrardır. Pilates türleri arasında hangisinin size en uygun olduğunu anlamanın ilk yolu, daha sosyal ve kalabalık bir ortamda mı pilates yapmak istediğiniz yoksa birebir tam konsantre bir şekilde özel olarak mı ders almak istediğinizdir. Zira aletli pilates birebir özel olarak uzman eğitmen eşliğinde yapılmalıdır.

Matwork ise çok kalabalık olmayacak şekilde en fazla 10 kişilik gruplar halinde yapılabilir. Hangisinin en uygun ortam olduğuna karar verdikten sonra egzersiz programı eğitmen tarafından oluşturularak derslere başlanır.

Matwork pilateste yapılan egzersizlerden bazılarına göz atacak olursak; Minderde oturma kemiklerimizin üzerinde oturur pozisyondayken sırtımızın ortasına kadar mindere dayalı bir şekilde, bacaklarımız birbirine sımsıkı bitişik şekilde ve yukarıdayken kollarımız ise midere paralel olarak öne doğru uzatılarak hafifçe mekik çeker gibi yatıp kalkıyoruz. Bu hareketi hızlı bir şekilde peş peşe 50 defa yapıyoruz. Bitince biraz dinlenip tekrar 50 defa yapıyoruz. Bu hareket alt ve orta karın kaslarının çalışmasını sağlamaktadır.

Başka bir hareket ise minderde yine yatar pozisyonda sadece bacaklarımız yarı kıvrık bir şekilde elimizde de küçük egzersiz toplarını tutuyoruz. Top vücudumuzun tam ortasında dururken sıra sıra bacaklarımızı topa doğru çekme hareketi yapıyoruz. Bu da karın kaslarına yönelik bir egzersizdir.

Büyük egzersiz topunun üzerine yüzü koyun bir şekilde dengeli yatıyoruz. Burada vücudumuzun topa sabitlenmesi ve toptan ayrılmaması çok önemlidir. Aksi taktirde toptan düşüp sakatlanabiliriz. Bu pozisyonda ellerimiz yerdeyken bacaklarımızdan sırayla tek tek yukarıya doğru kaldırıp indiriyoruz. Bu hareket arka bacakların çalışmasını sağlamaktadır.

Minderde yüzükoyun yatıyoruz. Sadece belimizden boynumuza kadarki olan bölgemiz minderde sabit dururken bacaklarımız ve kollarımız ona kadar sayana kadar yukarıda tutuyoruz. Bu hareket de duruş bozukluklarımız düzeltmenin yanı sıra kolların ve bacakların çalışmasını sağlıyor.

Esneme bandını bir ayağımızın altında sabit bir şekilde tutuyoruz. Diğer bacağımızı dairesel hareketler yaparak çeviriyoruz. Bu hareketi 10 tur yapıp diğer bacağa geçiyoruz. Yine güzel bir bacak pilates hareketi.

Pilates çemberiyle yapılan bu egzersizde amaç dengede durmaya çalışarak yan bel bölgelerini çalıştırmaktır. Çemberi 2 ayağımızın arasında sıkıca kilitliyoruz. Yan durma pozisyonunda yere yakın olan kolumuz yerdeyken diğer kolumuzu ayağımıza değdirmeye çalışıyoruz. Peşpeşe hızlı bir şekilde 50 kez yapılan bu hareket yan can simitlerinin azılı düşmanıdır.

Büyük pilates egzersiz topunun üzerine ayaklarımızın ucunu koyuyoruz. Bir bacağımız dimdikken diğer bacağımız yere dik bir şekildeyken ensede birleşen kollarımızla kıvrık olan bacağımıza dirseğimizi değdirmeye çalışıyoruz. Sonra bir diğerine geçerek hareketi 50 kez yapıyoruz. Bu da karın kaslarını eriten güzel ve etili bir harekettir.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aquabiking ve Aquacycling ile Zayıflama

Aqua cycling sporu orta zorluk seviyesinde 30 dakikalık bir seans sonrasında kişiye 500-600 kalori yaktırmaktadır...
Okumak için tıklayınız...

Matwork Pilates ile Zayıflama

Kondüsyon Bisikleti ile Zayıflama

koşu bandı sizi ne kadar zayıflatır?

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Şok Diyet

Zayıflarken Doğru Bilinen Yanlışlar

Zayıflamaya çalışırken bilinçaltımızda sürekli bir kaçış, bahane, mazeret, başka şeyleri suçlama yönünde eğilimlerimiz vardır. Halbuki kilo almamıza neden olan bütün o hataları, yanlışları biz kendimiz yaparız. Ama hiç kimse yaptığı yanlışın farkında değildir...
Okumak için tıklayınız...

Koşu Bandı ile Zayıflama

Koşu bandında daha çok kalori harcamak için koşu bandına eğim vermek de çok önemlidir. Ancak eğim verirken ve koşu bandı kullanırken nabzınızın sizi yoracak seviyelere çıkmamasına dikkat edilmelidir...
Okumak için tıklayınız...

Zayıflama Kemeri

Hareketsizlik denen günümüzün en büyük düşmanı bizi içten içe yaşlandırıyor, şişmanlatıyor, asosyalleştiriyor dolayısıyla bizi mutsuz ediyor. Hareketsizliğimizin, durağan tempomuzun bugün için en büyük nedeni...
Okumak için tıklayınız...

Aletli Plates Çeşitleri

Pilatesin günümüzde neden bu kadar meşhur, tercih edilen, moda, yeni bir akım olduğunu düşünecek olursak sporu yapan kişilerdeki olumlu etkileri olduğunu anlarız. Her ne kadar pilatesin ülkemizdeki yeri...
Okumak için tıklayınız...

Ultrashape ile Zayıflama

Ultrashape v3 cihazının en önemli avantajı yağ hücrelerini taşıyan yağ hücresi zarlarıyla birlikte geri dönüşümsüz bir şekilde atılmasıdır. Bu demektir ki kırılan yağ zarları vücuttan atıldığında...
Okumak için tıklayınız...